Geometry and Learning Culminating Workshop at Lake Arrowhead Conference Center
June 9 - 14, 2019
Sunday, June 9, 2019 | |
1:30 | Bus Departs UCLA/Faculty Center |
4:30 | Check in at Lake Arrowhead |
6:30 | Dinner |
8:00 - 8:30 | Graduation Ceremony for GL2019 Group (Iris) |
8:30 - 9:30 | Social Hour (Iris) |
Monday, June 10, 2019 | |
8:00 - 9:00 | Breakfast (hosted by IPAM) |
9:00 - 9:20 | Working Group Discussion: 3D Shape Analysis (led by Sumukh Bansal) |
9:25 - 9:45 | Ilke Demir (GL) (DeepScale) From Proceduralization to Deep Generative Models: The Journey of Shapes |
9:50 - 10:00 | Break |
10:00 - 10:20 | Ruben Hühnerbein (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) Learning Adaptive Regularization for Image Labeling Using Geometric Assignment |
10:25 - 10:45 | Jia Le Xian (Lizora Technologies) Revisit Dropout Rates: Progressive Dropout Rates in Deep Neural Networks |
10:50 - 11:00 | Break |
11:00 - 11:40 | Kai Sandfort (Karlsruher Institut für Technologie) Data Compression - Some General Facts and a Perspective for Geometry Data |
12:00 - 1:00 | Lunch (on your own) |
2:00 - 2:20 | Working Group Discussion: Optimal Transport / Wasserstein Information Geometry (led by Anton Mallasto) |
2:25 - 2:45 | Guido Montufar (GL) (University of California, Los Angeles (UCLA)) Wasserstein Gaussian Tikhonov Regularization |
2:50 - 3:00 | Break |
3:00 - 3:20 | Rui Xiang (University of California, Irvine (UCI)) Shape Correspondence via Iterative Sparsity Control |
3:25 - 3:30 | Break |
3:30 - 4:00 | Minh Ha Quang (RIKEN) A unified formulation for the Bures-Wasserstein and Log-Euclidean/Log-Hilbert-Schmidt distances between positive definite operators |
4:00 - 4:30 | Group Discussion |
6:30 - 8:00 | Dinner |
8:00 - 9:00 | Joint Session (Iris): Programs Overview |
9:00 - 10:00 | Social Hour (Iris) |
Tuesday, June 11, 2019 | |
8:00 - 9:00 | Breakfast (hosted by IPAM) |
9:00 - 9:20 | Working Group Discussion: Network Architectures and Practical Matters (led by Scott James) |
9:25 - 9:45 | Long Ly (University of Texas at Austin) Monte Carlo Tree Search for Policy Refinement in Surveillance-Evasion Games |
9:50 - 10:00 | Break |
10:00 - 10:20 | Ola Marius Lysaker (University of South-Eastern Norway) Estimating the size and velocity distributions for droplets in fire water sprays |
10:25 - 10:45 | Tingran Gao (University of Chicago) Multi-Frequency Phase Synchronization and Class Averaging for Three-Dimensional Cryo-Electron Microscopy |
10:50 - 11:00 | Break |
11:00 - 11:20 | Lin Huang (University of California, Riverside (UC Riverside)) Machine learning applications in physical simulation |
11:25 - 11:45 | Scott James (Baylor University) A Machine-learning-based Approach to Forecast Chlorophyll a to Predict Harmful Algal Blooms |
12:00 - 1:00 | Lunch (on your own) |
1:00 - 6:30 | Afternoon Free |
6:30 - 8:00 | Dinner |
8:00 - 9:00 | Joint Session (Iris): Marina Meila (MPSRC2019) |
9:00 - 10:00 | Social Hour (Iris) |
Wednesday, June 12, 2019 | |
8:00 - 9:00 | Breakfast (hosted by IPAM) |
9:00 - 9:20 | Working Group Discussion: Graphs and Data (led by Stefan Schonsheck) |
9:25 - 9:45 | Oleg Kachan (Skolkovo Institute of Science and Technology) Topology-preserving Dimensionality Reduction |
9:50 - 10:00 | Break |
10:00 - 10:20 | Yuguang Wang (University of New South Wales) Haar Transforms for Graph Neural Networks |
10:25 - 10:30 | Break |
10:30 - 11:10 | Pablo Suarez-Serrato (National Autonomous University of Mexico (UNAM)) Manifold Convolution via Isometric Embeddings |
12:00 - 1:00 | Lunch (on your own) |
1:45 - 4:45 | White Paper Discussion |
6:30 - 8:00 | Dinner |
8:00 - 9:00 | Joint Session (Iris): Minh Ha Quang (GL2019) |
9:00 - 10:00 | Social Hour (Iris) |
Thursday, June 13, 2019 | |
8:00 - 9:00 | Breakfast (hosted by IPAM) |
9:00 - 11:30 | White Paper Group Writing |
12:00 - 1:00 | Lunch (on your own) |
1:00 - 5:00 | White Paper Group Writing |
6:30 - 8:00 | Dinner |
8:00 - 9:00 | Joint Session (Iris): Dallas Trinkle (ELRC2019) |
9:00 - 10:00 | Social Hour (Iris) |
Friday, June 14, 2019 | |
8:00 - 9:00 | Breakfast (hosted by IPAM) |
9:00 - 10:00 | Closing Discussion |
11:00 - 12:00 | Checkout |
12:00 - 1:00 | Lunch (on your own) |
1:00 | Bus Departs Lake Arrowhead (Ontario Airport/LAX/Marriott/UCLA) |